TORRENT
- Мещанінов Олександр Павлович.
- Народився 28 січня 1950 року у м. Миколаєві, Миколаївська область, Україна.
- Батько — Мещанінов Павло Олександрович, професор Миколаївського кораблебудівного інституту імені адмірала С.Й. Макарова (теперішня назва — Національний Університет Кораблебудування імені адмірала Макарова), один з авторів побудови систем збудження синхронних машин за принципом фазового компаундірування.
- Фах — інженер електрик, рід діяльності – дослідження, організація та управління у вищій освіті, педагогіка, формування нової генерації молоді зорієнтованої на розбудову сучасної країни — України.
- Освіта вища. Вчився з 1967 по 1973 рік та у 1973 році закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут імені адмірала С.Й. Макарова, місто Миколаїв (теперішня назва — Національний Університет Кораблебудування імені адмірала Макарова, місто Миколаїв). Спеціальність за дипломом «Електроустаткування суден» (диплом з відзнакою Ч № 584954).
- Доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри „Інтелектуальних інформаційних систем” з 2007 року.
Диплом доктора наук ДД № 005027 від 11 травня 2006 року.
Атестат професора 12ПР 004661 від 22.02.07 р.
Тема кандидатської дисертації та спеціальність, рік та місто захисту
Дисертація на тему: «Розробка методу та ефективних алгоритмів для дослідження систем збудження синхронних машин, що містять вентильні перетворювачі».
Спеціальність – 05.13.05 «Елементи і пристрої автоматики і обчислювальної техніки».
Галузь науки, з якої підготовлена дисертація на одержання наукового ступеня – Елементи автоматики та обчислювальної техніки, спеціалізоване програмне забезпечення.
Захист – 01 березня 1977 року у спеціалізованій вченій раді Інституту електродинаміки АН УРСР, м. Київ.
Атестат доцента ДЦ № 096649 від 11.02.1987 р.
Тема докторської дисертація та спеціальність, рік та місто захисту
Дисертація на тему “Сучасні моделі розвитку університетської освіти в Україні: теорія і методика”.
Спеціальність — 13.00.04 – Теорія та методика професійної освіти.
Галузь науки, з якої підготовлена дисертація на одержання наукового ступеня – організація та управління у вищій освіті, педагогіка.
Захист – 23 листопада 2005 року у спеціалізованій вченій раді Д 26.451.01 в Інституті педагогіки і психології професійної освіти АПН України.
- Почесні звання — у 2007 році став володарем титулу «Городянин року» (м. Миколаїв) у номінації «Вища школа».
- Академічне звання – не має.
- Місце праці: установи, посади, підрозділи.
З 1973 року, після закінчення Миколаївського кораблебудівного інституту імені адмірала С.Й. Макарова (теперішня назва — Національний Університет Кораблебудування імені адмірала Макарова, місто Миколаїв), працює стажером дослідником, аспірантом, старшим інженером, асистентом, старшим викладачем, доцентом.
9.1. Миколаївський кораблебудівний інститут імені адмірала С.Й. Макарова:
З 1973 року й до 1975 року — стажер дослідник кафедри електроустаткування суден,
З 1975 року й до 1977 року — аспірант кафедри електроустаткування суден,
З 1977 року й до 1978 року — старший інженер науково-дослідної частини,
З 1978 року й до 1980 року — асистент кафедри електроустаткування суден,
З 1980 року й до 1987 року — старший викладач кафедри електроустаткування суден,
З 1987 року й до 1996 року – доцент кафедри електроустаткування суден.
У 1977 році у Інституті електродинаміки АН УРСР, м. Київ захистив дисертаційне дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю: 05.13.05 «Елементи і пристрої автоматики і обчислювальної техніки» за темою „Розробка метода та ефективних алгоритмів для дослідження систем збудження синхронних машин, що містять вентильні перетворювачі”.
1982 р. – підвищення кваліфікації на факультеті підвищення кваліфікації викладачів вузів у Київському політехнічному інституті (КПІ), м. Київ за спеціальністю „Обчислювальна техніка”.
1989/1990 навчальний рік – проводе наукові дослідження, готує аспірантів у Харбінському інженерно-кораблебудівному інституті, провінція Хейлунтзян, м. Харбін, Китай.
9.2. Чорноморський державний університет імені Петра Могили (ЧДУ):
З 1996 року, з часу заснування, й до 2002 року — перший проректор, проректор по науковій роботі Миколаївської філії Національного університету „Києво-Могилянська академія” (МФ НаУКМА).
З 2002 року й до 2004 року – проректор по науковій роботі Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили (МДГУ), що обумовлено реорганізацією філії в університет.
З 2004 року й до 2012 року – проректор по науковій роботі Чорноморського державного університету імені Петра Могили (ЧДУ), що обумовлено перейменуванням університету.
З 2007 року — професор кафедри «Інтелектуальних інформаційних систем» Чорноморського державного університету імені Петра Могили.
З 2012 року й по теперішній час – професор кафедри „Інтелектуальних інформаційних систем” Чорноморського державного університету імені Петра Могили.
- Стисла характеристика діяльності, основні напрями наукових досліджень, розробок, здобутків.
З 1973 року у Миколаївському кораблебудівному інституті імені адмірала С.Й. Макарова (теперішня назва — Національний Університет Кораблебудування імені адмірала Макарова, місто Миколаїв) працює над розв’язання наукової проблеми: „Формування матрично-топологічного опису систем зі змінною структурою”.
З 1973 року по 1996 рік – вчений секретар семінару „Математичні моделі функціонування автоматизованих систем” при Інституті кібернетики АН УРСР, м. Київ (у теперішній час — НАН України).
З 1977 року по 1996 рік – розробляє авторські програми з дисциплін „Системи автоматизованого проектування”, „Системи автоматизації наукових досліджень”, „Математичні моделі функціонування автоматизованих систем”, на цій теоретичній базі читає лекції, створює цикл з більш ніж 37 лабораторних робіт, керує курсовими та дипломними роботами інноваційної тематики та змісту.
З 1978р. по 1989 р. формує наукову школу „Математичне моделювання для дослідження складних динамічних систем” та очолює науковий колектив, що виконує ряд фундаментальних та прикладних наукових досліджень:
- Створення елементів теорії математичного опису систем з динамічною структурою.
- Створення елементів автоматизованих систем пуску, захисту та регулювання режимів роботи крупних електричних машин.
- Розробка та впровадження математичних моделей дослідження електромеханічних систем з імпульсно-циклічним характером навантаження для автономних об’єктів.
Замовниками науково-технічної продукції творчого колективу, що очолює доцент Мещанінов О.П., є:
- Всесоюзний науково-дослідний інститут електромашинного будування (ВНДІЕлектроМаш) АН СРСР, м. Ленінград.
- Центральне конструкторське бюро крупних електричних машин (ЦКБ КЕМ), м. Ленінград.
- Ленінградське виробниче об’єднання „Електросила”, м. Ленінград.
- Ленінградський кораблебудівний інститут, м. Ленінград, РФСР.
- Вентспілський припортовий завод, м. Вентспілс, Латвійська РСР.
- Одеський припортовий завод, м. Одеса, УРСР.
1989 р. – у видавництві „Суднобудування”, м. Ленінград, виходе у співавторстві навчальний посібник „Основи теорії та розрахунків судових електроенергетичних систем: моделювання спеціальних режимів”.
З 1990 р. активно працює над науковою проблемою „Створення теоретичних основ сталого розвитку університетської системи освіти”.
З 1995 року й до 1996 року – заступник голови оргкомітету по утворенню Миколаївської філії Національного університету „Києво-Могилянська академія”, підготував бізнес-план відкриття, проект Постанови Кабінету Міністрів України № 712 від 03.06.1996 р. „Про утворення Миколаївської філії Національного університету „Києво-Могилянська академія”.
З 2002 року й до 2015 рік – участь у міжнародних програмах, проектах та формування нової генерації молоді:
1) Експертиза міжнародного проекту EmeReCu за програмою Tempus-Tacis.
Дослідження виступає науковим забезпеченням циклу TEMPUS — програм за ґрантовою підтримкою Європейської комісії. Результат проекту eMeReCu — електронний Медіа Ресурсний Центр України (09.2003-08.2006) та InterCollegia — Міжнародні IT — Навчальні Курси для Мережі Колегіумів Київо — Могилянської академії (09.2005-08.2008).
2) Організація участі студентів університету у Європейському конкурсі Join Multimedia, що проводе концерн Siemens. За активною участю О.П. Мещанінова, команда університету тричі (2002, 2003, 2004) перемагала на Європейському конкурсі Мультимедійних презентацій.
2002 – І місце в категорії Long Run (максимальний розмір файлу 100 мегабайтів) у віковій категорії від 16 до 24 років серед 16-ти країн Європи з 870 навчальних закладів команда Миколаївської філії Національного університету «Києво-Могилянська академія», тепер Чорноморський державний університет імені Петра Могили (ЧДУ).
Тема мультимедійної презентації: “Кліше чи дійсність: інший погляд на нашу країну”.
2003 – Перший приз у номінації „Теаm Еurоре” („Команда Європи”) дістався об’єднаній команді учнів професійно-технічного училища м. Швабиш-Гмюнд, Німеччина, і студентів Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили.
Тема мультимедійної презентації: „Середовище існування – як ми відносимося до природних ресурсів?”
„Презентація „Теаm Еurоре” виділялася своєю фантастичною графікою з використанням спецефектів, таких як віртуальний ландшафт з оглядом у 360°”, – говорить керівник проекту „Join Multimedia 2003” Кріста Мюльбауер (Crista Muhlbauer). – Вдало підібрані тексти свідчать про активну участь у роботі всіх членів команди і про їх щирий інтерес до цієї теми. Крім того, команда використовувала оригінальний мікс із різних мультимедійних засобів, вдало з’єднавши інформативність та інтуїтивно-ігрове дослідження різних природних ресурсів. Особливо вражає карта презентації, яка містить зображення, що змінює, випадає, що вибирає меню у залежності від теми”.
2004 – Найбільша кількість робіт за весь час проведення конкурсу „Join Multimedia” – більше 1400 презентацій з 30 європейських країн, в тому числі 26 робіт з України.
Презентація команди Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили на тему „Рух у дусі епохи – побудова цифрових мостів між культурами” з назвою „Технології та інновації”, що була представлена на європейському конкурсі «Join Multimedia» посіла 2-ге місце у категорії Long Run (21-50 сторінок, максимум 100 MB).
3) Участь та перемога у гранті по міжнародному проекту Inter Collegia в рамках європейського проекту Tempus Tacis в період з 01.09.2005 р. по 31.08.2008 р. разом з Національним університетом „Києво-Могилянська академія” та Національним університетом „Острозька академія” за програмою Joint European Proect “International IT-Training Courses for Kyiv-Mohyla Collegia Network” (Intercollegia), реєстраційний номер JEP-25142-2004 bzw.
Станом на 2015 рік найвищі наукові здобутки
Розв’язано наукову проблему — становлення теоретичних основ сталого розвитку інноваційної університетської системи неперервної випереджаючої професійної освіти в умовах зростання конкуренції на регіональному, національному та міжнародному ринках праці, освітніх та наукових послуг; теоретико-методологічні засади моделювання педагогічних процесів та систем; теоретично обґрунтовано концепцію та моделі розвитку університетської освіти; виявлено й обґрунтовано параметри, індекси, індикатори та критерії оцінки сталого розвитку; комплекс методик оцінки розвитку; експериментальна перевірка теоретичних положень та запропонованих методик.
Коло наукових інтересів
Сталий розвиток університетської системи освіти. Методи та алгоритми формування моделей соціально-економічних та динамічних систем зі змінною структурою.
Девіз чи кредо — „Docendo discimus — навчаючи вчимося”.
Державні відзнаки, нагороди:
Нагрудний знак „За відмінні успіхи у роботі” у сфері вищої освіти СРСР (Наказ Мінвузу СРСР № 145/47, 1977 року).
Медаль святого Петра Могили № 10 від 16 жовтня 2001 року за рішенням Вченої ради Національного університету „Києво-Могилянська академія”.
Грамота міського голови міста Миколаїв – 2002 р.
Подяка миколаївської обласної державної адміністрації – 2003 р.
Нагрудний знак „За наукові досягнення” (Наказ МОН України № 917к від 4.09.2007 р.)
Нагрудний знак „За наукові досягнення” (Наказ МОН України № 1083к від 28.09.2007 р.)
Почесна Грамота Кабінету Міністрів України № 19360 – 31 грудня 2009 р.
- Основні опубліковані праці (4-6 назв мовою оригіналу) із зазначенням співавторів, року, місця видання та кількості сторінок.
Монографії та навчальні посібники, статті:
- Мещанінов О.П. Сучасні моделі розвитку університетської освіти в Україні: Монографія. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2005. – 460 с.
- Краснов В.В., Мещанинов П.А., Мещанинов А.П. Основы теории и расчета судовых электроэнергетических систем: моделирование специальных режимов: учеб. пособие для вузов. – Л.: Судостроение, 1989. – 328 с.
- Мещанінов О.П. Критеріальні ознаки якості університетської системи освіти // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти : зб. наук. праць / за ред. Л.Л. Товажнянського, О.Г. Романовського. – Вип. 42 (46). – Харків: НТУ «ХПІ», 2015. – С. 327-336.
- Клименко Л.П., Мещанінов О.П. Синергія університетської системи освіти „Києво-Могилянська академія”. – Той, хто відродив Могилянку / Збірник до 60-ліття В’ячеслава Брюховецького / Упоряд.: В. Моринець, в. Панченко, Т. Яроменко. – К.: Вид. дім: НаУКМА, 2007. – С. 286-299.
- Мещанінов О.П. Технологія формування навчальних планів вищого закладу освіти // Педагогічні технології у неперервній професійній освіті: Монографія / С.О. Сисоєва, А.М. Алексюк, П.М. Воловик, О.І. Кульчицька, Л.Є. Сігаєва, Я.В. Цехмістер та ін.; За редакцією С.О. Сисоєвої. – К.: ВІПОЛ, 2001. – C. 384-418.
- Мещанінов О.П. Моделювання систем: Навчальний посібник. – Миколаїв: Видавництво МФ НаУКМА, 2001. – 268 с.
- Публікації про нього (назвати автора, видання, місце, вказати номер, рік тощо).
- Гавеля В. С новым доктором, «Могилянка» // Відкритий урок. – 2005. – 29 грудня. – С.5.
- Игнатчук В. Награда учителю – признание и любовь учеников // Южная правда. -2003. – 25 ноября. — С. 3.
- Храм освіти на Інгульських схилах. Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія»: Ювілейне видання до 10-ї річниці / За ред. Л.П. Клименка. — Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2006. — 384 с.
- Багмет М.О. Становлення вищої освіти в Україні та на Миколаївщині // Наукові праці; Миколаївська філія Національного університету «Києво-Могиляньска академія» (МФ НаУКМА) ім. Петра Могили. — Миколаїв, 2000. — Т. 5.— С. 106–109. — Серія: Історія.
- Вищі навчальні заклади Миколаївщини на початок 2009/10 навчального року: стат. Бюлетень. — Миколаїв: Головне управління статистики у Миколаївській області, 2010. — 66 с.
- Нарижний, О.І. Вищі навчальні заклади та професійно-технічні училища Миколаївщини / О.І. Нарижний, І.С. Павлик: довідник. — Миколаїв: Офсет, 1998. — 40 с.
- ЕСТЬ «ГОРОЖАНЕ ГОДА-2007» // Вечерний Николаев, № 12 (2574) 02 Февраля 2008г.
- Общегородская программа «Человек года, Горожанин года» (1996-2012), Биобиблиографический справочник. 14-е доп. изд., г. Николаев «Возможности Киммерии» — 2013 г. — 172 с.
- Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова //
- ВСЕ БЫЛО ВПЕРВЫЕ И ВНОВЬ! // Вечерний Николаев. — 2008. — 1 марта. — С. 3.
- . Мещанинов Александр Павлович
- Мещанінов О.П., Клименко Л.П. Миколаївська філія Національного університету „Києво-Могилянська академія”: сьогодення і майбуття. – Миколаїв: Вид‑во МФ НаУКМА, 1998. – 74 с.
- Клименко Л.П., Мещанінов О.П., Тригуб О.П., Андрєєв В.І. Нас єднає історія: від портової ремісничої школи до університету. – Миколаїв, Вид‑во МДГУ, 2002. – с. 559. Електронне видання.
- Чорноморський державний університет імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія». — Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2011. — 364 с.
- Александр Павлович Мещанинов. НГГУ им. П. Могилы, проректор по науч ной работе
- Чорноморський державний університет імені Петра Могили. Petramea — моя твердиня: [ювілейне видання до 20-ї річниці навчального закладу] / За ред. Л.П. Клименка. — Миколаїв: Вид-во ЧДУ ім. Петра Могили, 2016. — 504 с.
- Драгомиров В. Его выпускники получат дипломы бакалавров и магистров // Вечерний Николаев. – 1996. – 10 февраля.
- Ментель О. Мріє, не зрадь! // Радянське Прибужжя. – 1996. – 16 липня.
- Ментель О. З днем народження, південна посестра «Могилянки»! // Радянське Прибужжя. – 1996. – 3 вересня.
- Брюховецький В., Хижняк З. Світильник духовності // Кур’єр ЮНЕСКО. – 1996. – № 12.
- Ментель О. І відродиться дух… // Радянське Прибужжя. – 1997. – 1 січня.
- Кремінь Д. Академія – на марш // Радянське Прибужжя. – 1997. – 2 вересня.
- Вовченко В. В океані рідного народу відкриваємо духовні острови // Южная правда. – 1997. – 2 сентября.
- Ментель О. Січню у «Могилянці» бути… спекотливим? // Радянське Прибужжя. – 1998. – 8 січня.
- Ментель О. Коли флейта огортала полотна // Радянське Прибужжя. – 1998. – 20 січня.
- На именинах у Академии // Родной Причал. – 1998. – 22-28 января.
- Загородній Т. А ви студентів запитали? // Радянське Прибужжя. – 1998. – 26 лютого.
- Ментель О. За званням студента Миколаївської «Могилянки» стоїть позиція // Радянське Прибужжя. – 1998. – 26 лютого.
- Бойченко В. Так работает традиция // Южная правда. – 1999. – 2 марта.
- Виноградова А. Умников и умниц прибыло // Вечерний Николаев. – 1999. – 4 сентября.
- Они о нас // Николаев. – 2000.
- Виноградов А. «Пусть Просвещение волнует век» // Вечерний Николаев. – 2000. – 13 апреля.
- Києво-Могилянська Академія // Computerworld / Киев. – 2000. – 7 июня.
- Миколаївська філія НаУКМА – дитя нашої незалежності // Аркасівська вулиця. – 2000. – Листопад. – Ч. 1.
- Виноградова А. Акселерат, или Пять лет МФ НаУКМА // Вечерний Николаев. – 2001. – 18 января.
- Кремінь Д. Золота ріка над синім овидом // Рідне Прибужжя. – 2001. – 28 квітня.
- Креминь Д. Повторение пройденного // Вечерний Николаев. – 2001. – 28 апреля.
- Ментель О. Нехай сяє Петрове ім’я і його академія // Рідне Прибужжя. – 2001. – 5 липня.
- Ясина М. Магистром можешь ты не быть, но бакалавром быть обязан // Южная правда. – 2001. – 12 июля.
- Бойченко В. Академія, де народжуються зірки // Рідне Прибужжя. – 2002. – № 13.
- Чайковский А. Могилянцы на пьедестале // Николаевские Новости. – 2002. – № 67.
- Вітаю з перемогою // Новое поколение. – 2002. – № 8.
- Агеев Ю. Натюрморт, потрет, пейзаж… // Южная правда. – 10 декабря.
- Ментель О. Найкращий мультимедійний фільм Європи – з Миколаєва // Рідне Прибужжя. – 2002. – № 138.
- Колесниченко Т. Представили Украину в Европе // Южная Правда. – 2002. – 12 декабря.
- Ясина М. Университет университету рознь // Южная правда. – 2003 – 25 февраля.
- Заводских С. Студенты выиграли турнир // Южная правда. – 2003. – 24 апреля.
- Романюк В. Как помочь юному дарованию // Южная правда. – 2003. – 24 апреля.
- Даниленко Т. Молодь обговорює реформи // Рідне Прибужжя. – 2003. – 24 квітня.
- Виноградова А. Факел знаний освещает дорогу в будущее // Вечерний Николаев. – 2004. – 10 января.
- Кремінь Д. «Могилянка» завойовує Європу // Рідне Прибужжя. – 2004. – 17 січня.
- Онищенко И. Восемь лет достижений // Вечерний Николаев. – 2004. – 17 января.
- Савчак Г. Зірки «Слов’янки» засяяли в «Могилянці» // Новое поколение. – 2004. – 21 января.
- На марафонской дистанции // Новое поколение. – 2004. – 21 января.
- Ромакін В. Міжнародний авторитет університету // Відкритий урок. – 2004. – 19 березня
- Цифровой мост между культурами // Южная правда. – 2004. – 28 октября.
- Христова Н. Посол Германии восхищен студентами «Могилянки» // Вечерний Николаев. – 2004. – 2 декабря.
- Кремінь Д. МДГУ ім. Петра Могили: зоряне десятиліття // Рідне Прибужжя. – 2006. – 14 січня.
- Владимирова Л. Десять ступенек вверх // Южная правда. – 2006. – 17 января.
- Казаков М. Наследие Петра Могилы // Вечерний Николаев. – 2006. – 21 января.
- Костенко О., Красунька І., Кузнєцов А. Миколаївський державний гуманітарний університет. Перший ювілей // Освіта України. – 2006. – 3 лютого.
- Вячеслав Брюховецкий: «Власть удерживают мудростью» // Южная правда. – 2006. – 12 февраля.
- Вагант (спецвипуск). – 2007. – № 4. 44
- Відкритий урок (спецвипуск). – 2007. – № 20
- Кремінь Д. Могилянка на Інгулі: сяйво храму науки й освіти // Рідне Прибужжя. – 2008. – 15 січня.
- Ромакін В. «Й усього світу замало…» // Кліо. – 2005. – № 2.
- Бабенко О. Vivat, Чорноморський! // Рідне Прибужжя. – 2009. – 20 січня.
- Козлов С. Черноморский госуниверситет предстал во всей красе // Вечерний Николаев. – 2009. – 20 января.
- Абрамова Н. У Миколаєві з’явився новий державний класичний університет // Голос України. – 2009. – 27 січня.
- Абрамова Н. Черноморская «классика» // Наш город. – 2009. – 27 января.
- Хоменко В. Кращі університети країни підписали Хартію // Голос України. – 2009. – 19 червня.
- Стартував Ольвійський форум // Відкритий урок. – 2009. – 25 червня.
- Николаевская «Могилянка»: 15 лет // Вечерний Николаев. – 2011. – 15 января.
- Юбилей Черноморской «Могилянки» // Новая Николаевская газета. – 2011. – 19 января. 49
- Большая «Могилянская» семья отметила «круглую дату» // Вечерний Николаев. – 2011. – 20 января.
- Волошин А. 15-летие «Могилянки» // Южная правда. – 2011. – 20 января.
- Гаркуша Є.В. Становлення Чорноморського державного університету імені Петра Могили // VIII Миколаївська обласна краєзнавча конференція «Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження». – Миколаїв, 2010. – С. 217-219.
- Сайт «Науково-дослідна діяльність ЧДУ імені Петра Могили»
- Особисте фото (якщо електронне – формат tiff, розмір не менше 350 dpi) і його контактні дані.
- Призвіще, ім’я, по батькові особи, за авторством якої можна подати статтю в Енциклопедії.
Коваль Наталія Володимирівна.